TOLBERT .( 2005.07.06 )

Elite/Belofte: 1. Sierk-Jan de Haan Dokkum; 2. Germ van der Burg Folsgare; 3. Folkert de Haan Groningen; 4. Sieger Haakma Heerenveen; 5. Bas Waaijer Hoogeveen; 6. Marc de Maar Lanaken; 7. Jos Harms Oude Pekela; 8. Adriaan Helmantel Westeremden; 9. Sierd Steigenga Exmorra; 10. Lambertus Koopmans Bolsward; 11. Bert Krans De Wilp; 12. Marcel Beima Hardegarijp; 13. Anne van der Veen Buitenpost; 14. Johan Dalstra Buitenpost;15. Sent Tissingh Groningen; 16. Ronald Bijma Apeldoorn; 17. Lieuwe Westra Munein; 18. Taeke Oppewal Heerenveen; 19. Harry Witterholt Grijpskerk; 20. Maikel Paas Sittard;

 

TOLBERT.( 2006.07.04 )

Elite/Beloften: 1. Sierd Steiginga Exmorra; 2. Jan-Hendrik Westra Ureterp; 3. Leon van Leusen Wezep; 4. Adriaan Helmantel Westeremden; 5. Tom Emmelkamp Bedum; 6. Arne Hassink Zieuwent; 7. Johan Dalstra Buitenpost; 8. Jan-Albert Krans De Wilp Gn; 9. Koen Zanders Hoogeveen; 10. Pascal Aandewiel Amsterdam; 11. Lambertus Koopmans Bolsward; 12. Sebastiaan van der Meer Groningen; 13. Jochem Verschoor Terwispel; 14. Bert Krans De Wilp Gn; 15. Arjan Stroetinga Oldeberkoop; 16. Marco Bos. Leek; 17. Folkert de Haan Groningen; 18. Evert-Jan Veldkamp Groningen; 19. Raymond Koch Zwolle; 20. Peter Schulting Emmeloord;

Elite-Vrouwen/Vrouwen-B: 1. Kirsten Wild Zwolle; 2. Josephine Groenveld Folsgare; 3. Angela Hillenga Rolde; 4. Vera Koedooder Bovenkarspel; 5. Eyelien Bekkering Den Ham Gn; 6. Kim van Dijk Winsum Gn; 7. Hilde van Slochteren Groningen; 8. Marije Profijt Hoogeveen; 9. Helma de Jong Groningen; 10. Danica Klok Emmen; 11. Marit Kamp Pesse; 12. Karin Knol Leeuwarden; 13. Erika Broekema Wildervank; 14. Linda Kroes Raalte; 15. Ingeborg Kreuze Assen; 16. DaniŰlle Bekkering Den Ham Gn; 17. Alike Haanstra Waskemeer;

 

TOLBERT.( 2007.07.03 )

Elite/Beloften: 1. Jos Feiken Muntendam; 2. Marco Bos. Roden; 3. Ytzen Faber Sneek; 4. Sierd Steiginga Exmorra; 5. Kor Steenbergen Nijmegen; 6. Tom Emmelkamp Bedum; 7. Jan-Hendrik Westra Ureterp; 8. Bj÷rn Beenes Onderdendam; 9. Mathijs Timmer Emmen; 10. Bert Krans De Wilp; 11. Berry Nagelhout Doornspijk; 12. Andries Weening Harkema; 13. Theo Postma Zwagerbosch; 14. Herman Spijkerman Zuidhorn; 15. Lambertus Moes Groningen; 16. Timo Fransen Westervoort; 17. Michiel Bults Emmen; 18. Pieter Smit Heerenveen; 19. Lennart Weerts Arnhem; 20. Laurens de Neef Wittelte;

 

TOLBERT .( 2008.07.01 )

Elite/Beloften: 1. Jos Harms Oude Pekela; 2. RenÚ Hooghiemster Oentsjerk; 3. Sierd Steiginga Exmorra; 4. Frank Wierstra Burgum; 5. Jeffrie van der Velde Kropswolde; 6. Bram Slager Groningen; 7. Lieuwe Westra Munein; 8. Bert Lip Hardenberg; 9. Jan-Albert Krans De Wilp; 10. Glenn Clermonts Bellingwolde; 11. Jan-Hendrik Westra Ureterp; 12. Leon van Leusen Wezep; 13. Herman Spijkerman Zuidhorn; 14. Jos Feiken Muntendam; 15. Lennart Haas Oranjewoud; á16. Jacob-Jan van der Wielen Groningen; 17. Theo Postma Zwagerbosch; 18. Stefan Limburg Witte Paarden; 19. Lambertus Moes Groningen; 20. Vincent Huiting Beesterzwaag;

 

TOLBERT .( 2009.06.30 )

Elite/Beloften: 1. Jan Bos Nieuwehorne; 2. Stefan Limburg Witte Paarden; 3. Christoph Dagatz Duitsland; 4. Ruud Fransen Nieuw Weerdinge; 5. Marco Bos. Roden; 6. Peter Schulting Emmeloord; 7. Dirk Reuling Zwolle; 8. Melvin Boskamp Leek; 9. Vincent Huiting Beetsterzwaag; 10. Bas de Haan Meedhuizen; 11. Johan Procee Groningen; 12. Peter Merx Warfhuizen; 13. Leon van Leusen Wezep; 14. Roy Eefting Grolloo; 15. Theo Postma Zwagerbosch; 16. Martijn Verschoor Bovensmilde; 17. Peter Jan Polling Nieuw Weerdinge; 18. Pieter Postma Tjerkgaast; 19. Rutmer Faber Easterwierrum; 20. Niels Pieters Hoofddorp;

 

TOLBERT .( 2010.06.29 )

Elite/Beloften: 1. Teake-Piet van der Werf Dearsum; 2. Folkert de Haan Groningen; 3. RenÚ Hooghiemster Drachten; 4. Christoph Haxen Oldenburg (Dui); 5. Julian Hellmann Duitsland; 6. Pim van den Berg Dalen; 7. Bas de Haan Meedhuizen; 8. Peter Merx Warfhuizen; 9. Johan Procee Groningen; 10. Cheng Ji China; 11. Herman Spijkerman Zuidhorn; 12. Harm de Vries Buitenpost; 13. Martijn Knol Hasselt; 14. Coen Rijpma Oldeholtpade; 15. Peter Jan Polling Nieuw-Weerdinge; 16. Umberto Atzori Zorgvlied; 17. Niels Pieters Hoofddorp; 18. Sierd Steiginga Exmorra; 19. Tijmen Eising Emmen; 20. Marco Bos Roden;

 

TOLBERT.(2011.06.28)

Elite-Mannen/Beloften: 1. Folkert de Haan Amsterdam; 2. Sierk-Jan de Haan Dokkum;3. Bram Slager Groningen; 4. Jan Bos Nieuwehorne; 5. Marco Bos Roden; 6. Elmar Reinders Emmen; 7. Peter Merx Warfhuizen; 8. Stefan Poutsma Peize; 9. Jos Harms Oude Pekela; 10. Willem Klein Tijssink Hattem; 11. Frank Huisman Eelde;12. Jos Boonstra Peize; 13. Bram Wegter Groningen; 14. Coen Rijpma Oldeholtpade; 15. Lars Bartlau JV Assen; 16. Henk Bos Drachten; 17. Gerard van Dijk Roden; 18. Engbert de Vegt Ureterp; 19. Umberto Atzori Zorgvlied; 20. Glenn Clermonts Bellingwoude;