UITSLAGEN.UCI

                                       T/M 11 FEBRUARI 2018

 

2018.02.11.TROFEO LAIGUEGLIA.(1.HC)

1

MOSER Moreno

ITA

2

TOTÒ Paolo

ITA

3

BUSATO Matteo

ITA

4

BAGIOLI Nicola

ITA

5

GAVAZZI Francesco

ITA

6

ASGREEN Kasper

DEN

7

COMBAUD Romain

FRA

8

THALMANN Roland

SUI

9

HERMANS Ben

BEL

10

MASNADA Fausto

ITA

 

2018.02.11.TOUR CYCLISTE INTERN.LA PROVENCE.EINDKLASSEMENT.(2.1)

1

GENIEZ Alexandre

FRA

2

GALLOPIN Tony

FRA

3

MOLARD Rudy

FRA

4

CHAVANEL Sylvain

FRA

5

CALMEJANE Lilian

FRA

6

LE TURNIER Mathias

FRA

7

FRANK Mathias

SUI

8

HIVERT Jonathan

FRA

9

GAUDU David

FRA

10

PACHER Quentin

FRA

62

LAMMERTINK Steven

NED

 

2018.02.11.TOUR CYCLISTE INTERN.LA PROVENCE.04E RIT.(2.1)

1

4

FRA

2

BARBIER Pierre

FRA

3

VAN GENECHTEN Jonas

BEL

4

DUMOULIN Samuel

FRA

5

FEILLU Romain

FRA

6

LEVEAU Jérémy

FRA

7

CIMA Damiano

ITA

8

SARREAU Marc

FRA

9

HARDY Romain

FRA

10

BARTHE Cyril

FRA

68

LAMMERTINK Steven

NED

 

2018.02.11.COLOMBIA ORO Y PAZ.EINDKLASSEMENT.(2.1)

1

BERNAL GOMEZ Egan Arley

COL

2

QUINTANA Nairo

COL

3

URAN Rigoberto

COL

4

HENAO MONTOYA Sergio Luis

COL

5

MARTINEZ POVEDA Daniel Felipe

COL

6

SOSA CUERVO Ivan Ramiro

COL

7

ALAPHILIPPE Julian

FRA

8

CALA CALA Aristobulo

COL

9

OSORIO CALLE Dany Alberto

COL

10

NARVAEZ Jhonnatan

ECU

42

BOL Jetse

NED

 

2018.02.11.COLOMBIA ORO Y PAZ.06E RIT.(2.1)

1

QUINTANA Dayer

COL

2

BERNAL GOMEZ Egan Arley

COL

3

HENAO GOMEZ Sebastian

COL

4

GIL SANCHEZ Angel Alexander

COL

5

MARTINEZ POVEDA Daniel Felipe

COL

6

SEVILLA RIVERA Oscar Miguel

ESP

7

URAN Rigoberto

COL

8

QUINTANA Nairo

COL

9

HENAO MONTOYA Sergio Luis

COL

10

ALAPHILIPPE Julian

FRA

48

BOL Jetse

NED

 

2018.02.11.CLASICA DE ALMERIA.(1.HC)

1

EWAN Caleb

AUS

2

VAN POPPEL Danny

NED

3

DUPONT Timothy

BEL

4

HOFSTETTER Hugo

FRA

5

SENECHAL Florian

FRA

6

KUMP Marko

SLO

7

SCHMIDT Mads Würtz

DEN

8

BARBERO Carlos

ESP

9

PLANCKAERT Edward

BEL

10

ABERASTURI IZAGA Jon

ESP

13

VERMELTFOORT Coen

NED

31

VAN DER LIJKE Nick

NED

37

CLEMENT Stef

NED

70

VAN SCHIP Jan Willem

NED

71

KRUIJSWIJK Steven

NED

78

DE GREEF Robbert

NED

84

RIESEBEEK Oscar

NED

116

MINNAARD Marco

NED

117

VAN EMPEL Etienne

NED

129

BOUWMAN Koen

NED

 

2018.02.10.VUELTA REGION DE MURCIA COSTA CALIDA.(1.1)

1

SANCHEZ Luis León

ESP

2

VALVERDE Alejandro

ESP

3

GILBERT Philippe

BEL

4

TRENTIN Matteo

ITA

5

SERRY Pieter

BEL

6

FUGLSANG Jakob

DEN

7

JUNGELS Bob

LUX

8

SMIT Willem Jakobus

RSA

9

ROJAS José

ESP

10

VANSPEYBROUCK Pieter

BEL

19

VAN EMPEL Etienne

NED

35

VAN DER LIJKE Nick

NED

36

MINNAARD Marco

NED

 

2018.02.10.TOUR CYCLISTE INTERN.LA PROVENCE.03E RIT.(2.1)

1

DI GREGORIO Remy

FRA

2

CALMEJANE Lilian

FRA

3

GALLOPIN Tony

FRA

4

HIVERT Jonathan

FRA

5

LE TURNIER Mathias

FRA

6

MOLARD Rudy

FRA

7

GENIEZ Alexandre

FRA

8

GAUDU David

FRA

9

FRANK Mathias

SUI

10

CHAVANEL Sylvain

FRA

83

LAMMERTINK Steven

NED

 

2018.02.10.DUBAI TOUR.EINDKLASSEMENT.(2.HC)

1

VIVIANI Elia

ITA

2

NIELSEN Magnus Cort

DEN

3

COLBRELLI Sonny

ITA

4

VAN HOOYDONCK Nathan

BEL

5

VLIEGEN Loïc

BEL

6

BOUHANNI Nacer

FRA

7

ROOSEN Timo

NED

8

DRUCKER Jean-Pierre

LUX

9

KRISTOFF Alexander

NOR

10

ZABEL Rick

GER

16

KREDER Michel

NED

24

VAN POPPEL Boy

NED

35

TERPSTRA Niki

NED

41

GROENEWEGEN Dylan

NED

42

LEEZER Thomas

NED

53

KAMSTRA Brian

NED

69

TANKINK Bram

NED

75

JAKOBSEN Fabio

NED

77

LINDEMAN Bert-Jan

NED

 

2018.02.10.DUBAI TOUR.05E RIT.(2.HC)

1

VIVIANI Elia

ITA

2

HALLER Marco

AUT

3

BLYTHE Adam

GBR

4

DRUCKER Jean-Pierre

LUX

5

ZABEL Rick

GER

6

KITTEL Marcel

GER

7

COLBRELLI Sonny

ITA

8

NIELSEN Magnus Cort

DEN

9

PERON Andrea

ITA

10

SABATINI Fabio

ITA

23

ROOSEN Timo

NED

26

KREDER Michel

NED

27

KAMSTRA Brian

NED

33

GROENEWEGEN Dylan

NED

39

VAN POPPEL Boy

NED

49

TERPSTRA Niki

NED

62

TANKINK Bram

NED

77

LEEZER Thomas

NED

83

LINDEMAN Bert-Jan

NED

95

JAKOBSEN Fabio

NED

 

2018.02.10.COLOMBIA ORO Y PAZ.05E RIT.(2.1)

1

URAN Rigoberto

COL

2

QUINTANA Nairo

COL

3

BERNAL GOMEZ Egan Arley

COL

4

HENAO MONTOYA Sergio Luis

COL

5

SOSA CUERVO Ivan Ramiro

COL

6

MARTINEZ POVEDA Daniel Felipe

COL

7

NARVAEZ Jhonnatan

ECU

8

SEVILLA RIVERA Oscar Miguel

ESP

9

CALA CALA Aristobulo

COL

10

CARAPAZ Richard

ECU

41

BOL Jetse

NED

 

2018.02.09.TOUR CYCLISTE INTERN.LA PROVENCE.02E RIT.(2.1)

1

LAPORTE Christophe

FRA

2

GROSU Eduard Michael

ROU

3

BARBIER Pierre

FRA

4

BARBIER Rudy

FRA

5

CALMEJANE Lilian

FRA

6

IRIZAR LASKURAIN Julen

ESP

7

GODON Dorian

FRA

8

REGUIGUI Youcef

ALG

9

VAN GENECHTEN Jonas

BEL

10

JULES Justin

FRA

13

LAMMERTINK Steven

NED

 

2018.02.09.DUBAI TOUR.04E RIT.(2.HC)

1

COLBRELLI Sonny

ITA

2

NIELSEN Magnus Cort

DEN

3

ROOSEN Timo

NED

4

KRISTOFF Alexander

NOR

5

NIZZOLO Giacomo

ITA

6

VIVIANI Elia

ITA

7

BOHLI Tom

SUI

8

BOUHANNI Nacer

FRA

9

VLIEGEN Loïc

BEL

10

VAN HOOYDONCK Nathan

BEL

18

KREDER Michel

NED

34

VAN POPPEL Boy

NED

36

LEEZER Thomas

NED

37

TERPSTRA Niki

NED

56

TANKINK Bram

NED

57

GROENEWEGEN Dylan

NED

59

LINDEMAN Bert-Jan

NED

67

KAMSTRA Brian

NED

79

JAKOBSEN Fabio

NED

 

2018.02.09.COLOMBIA ORO Y PAZ.04E RIT.(2.1)

1

ALAPHILIPPE Julian

FRA

2

HENAO MONTOYA Sergio Luis

COL

3

QUINTANA Nairo

COL

4

URAN Rigoberto

COL

5

NARVAEZ Jhonnatan

ECU

6

BERNAL GOMEZ Egan Arley

COL

7

SOSA CUERVO Ivan Ramiro

COL

8

OSORIO CALLE Dany Alberto

COL

9

OCHOA CAMARGO Diego Antonio

COL

10

CALA CALA Aristobulo

COL

39

BOL Jetse

NED

 

2018.02.08.TOUR CYCLISTE INTERN.LA PROVENCE.01E RIT.(2.1)

1

GENIEZ Alexandre

FRA

2

CHAVANEL Sylvain

FRA

3

LAPORTE Christophe

FRA

4

GALLOPIN Tony

FRA

5

MOLARD Rudy

FRA

6

PAILLOT Yoann

FRA

7

CABOT Jeremy

FRA

8

SARREAU Marc

FRA

9

ARMIRAIL Bruno

FRA

10

PEREZ Anthony

FRA

14

LAMMERTINK Steven

NED

 

2018.02.08.DUBAI TOUR.03E RIT.(2.HC)

1

CAVENDISH Mark

GBR

2

BOUHANNI Nacer

FRA

3

KITTEL Marcel

GER

4

BLYTHE Adam

GBR

5

COLBRELLI Sonny

ITA

6

VIVIANI Elia

ITA

7

KRISTOFF Alexander

NOR

8

NIELSEN Magnus Cort

DEN

9

MINALI Riccardo

ITA

10

GROENEWEGEN Dylan

NED

31

KREDER Michel

NED

47

KAMSTRA Brian

NED

65

VAN POPPEL Boy

NED

69

ROOSEN Timo

NED

74

LEEZER Thomas

NED

86

TERPSTRA Niki

NED

93

LINDEMAN Bert-Jan

NED

94

TANKINK Bram

NED

99

JAKOBSEN Fabio

NED

 

2018.02.08.COLOMBIA ORO Y PAZ.03E RIT.(2.1)

1

GAVIRIA RENDON Fernando

COL

2

MALUCELLI Matteo

ITA

3

MOLANO BENAVIDES Juan Sebastian

COL

4

VIGANO Davide

ITA

5

HAEDO Lucas Sebastian

ARG

6

RICHEZE Maximiliano Ariel

ARG

7

TAMAYO SAAVEDRA Christian Leonardo

COL

8

PEÑALVER ANIORTE Manuel

ESP

9

NARANJO SANCHEZ Nicolas Javier

ARG

10

GONZALEZ VELASCO Adrian

ESP

145

BOL Jetse

NED

 

2018.02.07.DUBAI TOUR.02E RIT.(2.HC)

1

VIVIANI Elia

ITA

2

GROENEWEGEN Dylan

NED

3

MINALI Riccardo

ITA

4

CAVENDISH Mark

GBR

5

DEGENKOLB John

GER

6

NIELSEN Magnus Cort

DEN

7

KRISTOFF Alexander

NOR

8

DRUCKER Jean-Pierre

LUX

9

COLBRELLI Sonny

ITA

10

BLYTHE Adam

GBR

25

KREDER Michel

NED

27

KAMSTRA Brian

NED

29

JAKOBSEN Fabio

NED

65

ROOSEN Timo

NED

75

VAN POPPEL Boy

NED

79

TERPSTRA Niki

NED

81

LEEZER Thomas

NED

96

LINDEMAN Bert-Jan

NED

97

TANKINK Bram

NED

 

2018.02.07.COLOMBIA ORO Y PAZ.02E RIT.(2.1)

1

GAVIRIA RENDON Fernando

COL

2

MOLANO BENAVIDES Juan Sebastian

COL

3

MALUCELLI Matteo

ITA

4

GUARDINI Andrea

ITA

5

RÄIM Mihkel

EST

6

VIGANO Davide

ITA

7

LAAS Martin

EST

8

MURPHY John

USA

9

CANO SALAS Jairo Alonso

COL

10

PEÑALVER ANIORTE Manuel

ESP

50

BOL Jetse

NED

 

2018.02.06.DUBAI TOUR.01E RIT.(2.HC)

1

GROENEWEGEN Dylan

NED

2

NIELSEN Magnus Cort

DEN

3

VIVIANI Elia

ITA

4

KRISTOFF Alexander

NOR

5

BOUHANNI Nacer

FRA

6

HENNESSY Jacob

GBR

7

YOUNG Eric

USA

8

COLBRELLI Sonny

ITA

9

PERON Andrea

ITA

10

VLIEGEN Loïc

BEL

14

KAMSTRA Brian

NED

21

KREDER Michel

NED

26

ROOSEN Timo

NED

28

VAN POPPEL Boy

NED

46

TERPSTRA Niki

NED

47

JAKOBSEN Fabio

NED

67

LEEZER Thomas

NED

71

LINDEMAN Bert-Jan

NED

79

TANKINK Bram

NED

 

2018.02.06.COLOMBIA ORO Y PAZ.01E RIT.(2.1)

1

GAVIRIA RENDON Fernando

COL

2

MOLANO BENAVIDES Juan Sebastian

COL

3

RICHEZE Maximiliano Ariel

ARG

4

MALUCELLI Matteo

ITA

5

HODEG CHAGUI Alvaro Jose

COL

6

GUARDINI Andrea

ITA

7

FRANCZAK Pawel

POL

8

VIGANO Davide

ITA

9

PEÑALVER ANIORTE Manuel

ESP

10

BRYON Miguel

USA

38

BOL Jetse

NED