ASSEN.JEUGDTOUR

                                31 JULI 2017 T/M 5 AUGUSTUS 2017

 

ÚITSLAG.PROLOOG.CAT.1

 

 

 

 

 

 

 

1

Anna Lloyd

M

 

 

2

Noah White

J

 

 

3

Amy Grosz

M

Zevenhuizen;

Westland Wil Vooruit

4

Harrison Hendy

J

 

 

5

Edie Bott

M

 

 

6

Nick Riemeijer

J

Nieuwe Pekela;

Stormvogels Veendam

7

Fraser MacArthur

J

 

 

8

Rianne Nieuwenhuis

M

Gieten;

W.V. Meteoor Assen-Roden

9

Julia Braam

M

Assen;

W.V. Meteoor Assen-Roden

10

Jil Koot

M

 

 

11

Ruby Isaac

M

 

 

12

Lauren Charles

M

 

 

13

Imke Menting

M

Apeldoorn;

AR en TV de Adelaar

14

Lauren Oldfield

M

 

 

15

Fine Hess

M

 

 

16

Ella Harris

M

 

 

17

Sofia Bednarek

M

 

 

 

 

 

 

 

 

ÚITSLAG.PROLOOG.CAT.2

 

 

 

 

 

 

 

1

Danny Cosgrove

J

 

 

2

George Cooper

J

 

 

3

Indy van Velzen

M

Waddinxveen;

Westland Wil Vooruit

4

Victor Kroesbergen

J

Ede;

WV Ede

5

Lenny Karstedt

J

 

 

6

Maureen Abma

M

Wolvega;

WV de Driehoek

7

Hannah Kiers

M

Westerhaar-Vriezenveensewijk;

AWV de Zwaluwen

8

Elina Ustupa

M

 

 

9

Noï Moes

M

Goirle;

TWC Het Snelle Wiel

10

Max Minck

J

Harkstede;

NWV Groningen

11

Kai Minck

J

Harkstede;

NWV Groningen

12

Jody Mills

J

 

 

13

Chris Kiers

M

Westerhaar-Vriezenveensewijk;

AWV de Zwaluwen

14

Tulsi Bakrania

M

 

 

15

Floris van Santen

J

Assen;

W.V. Meteoor Assen-Roden

16

Evi de Jonge

M

s-Gravendeel;

DRC de Mol

17

Charlie Pettifer

J

 

 

18

Megan Lloyd

M

 

 

19

Dewi Riemeijer

M

Nieuwe Pekela;

Stormvogels Veendam

20

Henry Landon

J

 

 

21

Suzanne Mulder

M

Epe;

AR en TV de Adelaar

22

Isa de Jonge

M

s-Gravendeel;

DRC de Mol

23

Elizabeth Hart

M

 

 

24

Beau Hanson

J

 

 

25

Elise Hawkins

M

 

 

26

Ethan Leslie

J

 

 

27

Luka Scherf

J

 

 

28

Jeannot de Betue

J

Waarland;

Hoornse Ren en Toerclub

29

Kerys Baker

M

 

 

30

Jasmine Alexander

M

 

 

31

Luca Zikoll

J

 

 

32

Remi Alexander

J

 

 

 

 

 

 

 

 

ÚITSLAG.PROLOOG.CAT.3

 

 

 

 

 

 

 

1

Tyler Eyk

J

Amsterdam;

WTC de Amstel

2

Thomas Huitema

J

Roden;

W.V. Meteoor Assen-Roden

3

Finn Hiemstra

J

Burgum;

WV Cycling Sneek

4

Toit, Du

J

 

 

5

Lars Langendoen

J

Berkel en Rodenrijs;

RWC Ahoy

6

Mackenzie Riley

J

 

 

7

Geert Jan Hofstee

J

Dwingeloo;

WRV de Peddelaars

8

Bobbie O'Brien

M

 

 

9

Cian Howard

J

 

 

10

Ryan Oldfield

J

 

 

11

Harrison Dainty

J

 

 

12

Greta Carey

M

 

 

13

Max de Lincel

J

Voorschoten;

LRTV  Swift

14

Maurits Buiter

J

Leiden;

LRTV  Swift

15

Emils Allers

J

 

 

16

Amelia Coleman

M

 

 

17

Finlay Woodliffe

J

 

 

18

Sebastian Beitzel

J

 

 

19

Finn O'Brien

J

 

 

20

Daniel Phillips

J

 

 

21

Maurits Blaauwgeers

J

Dalen;

WSV Emmen

22

Ellen Phillips

M

 

 

23

Seth Jackson

J

 

 

24

Ruben Willemsen

J

Apeldoorn;

AR en TV de Adelaar

25

Lucy Allsop

M

 

 

26

Karsten Kamp

J

Gasselternijveen;

Stormvogels Veendam

27

Connor MacArthur

J

 

 

28

Astrid Spragg

M

 

 

29

Carys Lloyd

M

 

 

30

Robbe Schut

J

 

 

31

Jasmijn van Hellemondt

M

Apeldoorn;

AR en TV de Adelaar

32

Fenny Coppelmans

M

Hapert;

TWC Het Snelle Wiel

33

Alex Hart

J

 

 

34

Jelte ter Weel

J

Enter;

AWV de Zwaluwen

35

Marieke Ottens

M

Rolde;

W.V. Meteoor Assen-Roden

36

Struan Shaw

J

 

 

37

Daniela Isidoro

M

 

 

38

Oliver Kent

J

 

 

39

Liam Haan

J

Emmen;

WSV Emmen

40

Nika Isberner

M

 

 

41

Luca Bednarek

J

 

 

42

Corina van der Meer

M

Monster;

Westland Wil Vooruit

43

Oliver Gill

J

 

 

44

Florian Drent

J

Haren;

NWV Groningen

45

Jude McGreevy

J

 

 

 

 

 

 

 

 

ÚITSLAG.PROLOOG.CAT.4

 

 

 

 

 

 

 

1

Jelle Boeyen

J

 

 

2

Finlay Hawker

J

 

 

3

Nina Oolders

M

Scheemda;

NWV Groningen

4

Zoë van Velzen

M

Waddinxveen;

Westland Wil Vooruit

5

Antoine Quint

J

Deil;

JvR de Batauwers

6

Jette de Groot

M

Zwolle;

WV de Driehoek

7

Mathijs Vijverberg

J

Naaldwijk;

Westland Wil Vooruit

8

Danny Turkstra

J

Beilen;

WRV de Peddelaars

9

Joe Cosgrove

J

 

 

10

Stan Smit

J

Wervershoof;

Hoornse Ren en Toerclub

11

Jente Derksen

J

Haalderen;

WV de Valleirenners AXA

12

Cedric de Jager

J

Barendrecht;

DRC de Mol

13

Niek Suijker

J

Schipluiden;

Westland Wil Vooruit

14

Joshua Jackson

J

 

 

15

Esmée Ellermann

M

Emmen;

WSV Emmen

16

Ruud Junior Nagengast

J

Beilen;

WRV de Peddelaars

17

Job Weijdema

J

Tuk;

WV de Driehoek

18

Danijel Agricola

J

 

 

19

Edward Charles

J

 

 

20

Mads de Roos

J

Appelscha;

WRV de Peddelaars

21

Marthijn Berends

J

Westerbork;

WSV Emmen

22

Lars Smit

J

Steenwijk;

Mountainbike ver. Havelte

23

Bastiaan de Groot

J

Oldebroek;

K.W.C. Kampen

24

Bethany Bennett

M

 

 

25

Senna Wuisman

M

Spijkenisse;

PRC Delta

26

Joel Hurt

J

 

 

27

Nicolas Aernouts

J

 

 

28

Oliver Pettifer

J

 

 

29

Sam Gilbert

J

 

 

30

Stanley Kent

J

 

 

31

Bradley Taylor

J

 

 

32

Luke Oldale

J

 

 

33

Levi Oord

J

Apeldoorn;

AR en TV de Adelaar

34

Duco van der Zwart

J

Alphen aan den Rijn;

WV Avanti

35

Loïc Scvhut

J

 

 

36

Alfie Cullender

J

 

 

37

Hugo Paats

J

Apeldoorn;

AR en TV de Adelaar

38

Hedzer Poortman

J

Donkerbroek;

WV WoonExpo Kapenga

39

Mia Fortuin

J

 

 

40

Bauke ter Weel

J

Enter;

AWV de Zwaluwen

41

Bryn Lawrence

J

 

 

42

Ruben Medendorp

J

Eelde;

W.V. Meteoor Assen-Roden

43

Girard Poortman

J

Donkerbroek;

WV WoonExpo Kapenga

44

Thomas Nisbet

J

 

 

45

Olivers Skrapcis

J

 

 

46

Lilli Marz

M

 

 

47

Jesper Willems

J

Arnhem;

RETO

48

Sophie Stoop

M

Muntendam;

Stormvogels Veendam

49

Emily Moreve

M

 

 

50

Harry Smith

J

 

 

 

 

 

 

 

 

ÚITSLAG.PROLOOG.CAT.5

 

 

 

 

 

 

 

1

Oscar Chamberlain

J

 

 

2

Jed Smithson

J

 

 

3

Elisabeth Ebras

M

 

 

4

Thom van der Werff

J

Annen;

W.V. Meteoor Assen-Roden

5

Joe O'Brien

J

 

 

6

Babette van der Wolf

M

Oude Tonge;

Cyclingteam Flakkee

7

Luke Harris

J

 

 

8

Christiaan van Rees

J

Groot-Ammers;

GRC Jan van Arckel

9

Conrad Haugsted

J

 

 

10

Jodie Taylor

M

 

 

11

Paulien Vrancke

M

Rolde;

W.V. Meteoor Assen-Roden

12

Eric Doman

J

 

 

13

Isa Naberman

M

Genemuiden;

WV Noord-Westhoek

14

Joris Funken

J

Assen;

WV de Driehoek

15

Tim v.d. Poel

J

Papendrecht;

Westland Wil Vooruit

16

Britt de Grave

M

Tholen;

Cannibal team

17

Alma Johansson

M

 

 

18

Kyle Jones

J

 

 

19

Peter Drabble

J

 

 

20

Anoushka Minale

M

 

 

21

Nielsen, Skov

J

 

 

22

Tobias Kool

J

Purmerend;

Hoornse Ren en Toerclub

23

Ryan Gal

J

Neede;

AWV de Zwaluwen

24

Jannet de Vries

M

Drachten;

WV WoonExpo Kapenga

25

Martijn Mulder

J

Epe;

AR en TV de Adelaar

26

Mika Vijfvinkel

J

De Lier;

Westland Wil Vooruit

27

Niels Brinkman

J

Noordlaren;

W.V. Meteoor Assen-Roden

28

Eilidh Shaw

M

 

 

29

Luke Goodwill

J

 

 

30

Thomas Wadsworth

J

 

 

31

Arlo Carey

J

 

 

32

Benjamin Bisson

J

 

 

33

Patrick Nieuwenhuis

J

Gieten;

W.V. Meteoor Assen-Roden

34

William Bancroft

J

 

 

35

Manon Turkstra

M

Beilen;

WRV de Peddelaars

36

Isla Blain

M

 

 

37

Ben Marsh

J

 

 

38

J Lloyd Daniel

 

 

 

39

Samuel van der Meer

J

Assen;

W.V. Meteoor Assen-Roden

40

Jelle Schieven

J

Zieuwent;

RTC de Stofwolk

41

Thijs van der Molen

J

Peize;

NWV Groningen

42

Calum Moir

J

 

 

43

Charles Hart

J

 

 

44

Kenai Sterenborg

J

 

 

45

Sep Kramer

J

Oosterbeek;

RETO

46

Lisa Metselaar

M

Hoogeveen;

WRV de Peddelaars

47

William Roake

J

 

 

48

Eleanor Bolton

M

 

 

49

Sophie Tiller

M

 

 

50

Mees de Vos

J

Heinkenszand;

ZRTC Theo Middelkamp

51

Lasse Oosterhoff

J

Thesinge;

NWV Groningen

52

Ivar Hoekstra

J

Assen;

W.V. Meteoor Assen-Roden

53

Imke van der Zwart

M

Alphen aan den Rijn;

WV Avanti

54

Roos van den Berg

M

Alphen aan den Rijn;

WV Avanti

55

Samuel Leslie

J

 

 

56

Rivkah Kroesbergen

M

Ede;

WV Ede

57

Bo Jansen

M

Rolde;

W.V. Meteoor Assen-Roden

58

Dirk Tigelaar

J

Smilde;

W.V. Meteoor Assen-Roden

59

Stijn Geersing

J

Groningen;

NWV Groningen

60

Shrish Bakrania

J

 

 

61

Taylor Evans

J

 

 

62

Indy Kappert

M

Markelo;

AWV de Zwaluwen

63

Finn Hawkins

J

 

 

64

Lars Lakeman

J

Venhuizen;

Hoornse Ren en Toerclub

65

Mika Stoop

J

Muntendam;

Stormvogels Veendam

66

Tieme Stoffers

J

Gasteren;

W.V. Meteoor Assen-Roden

67

Nickey Huenders

M

Almere;

WTC de Amstel

68

Vanessa Laws

M

 

 

69

Callum Robins

J

 

 

70

Jan Veenhuis

J

Westwoud;

Hoornse Ren en Toerclub

71

Jeremy Landon

J

 

 

 

 

 

 

 

 

ÚITSLAG.PROLOOG.CAT.6

 

 

 

 

 

 

 

1

Toms Ustups

J

 

 

2

Isabella Escalera

M

 

 

3

Frank Ragilo

J

 

 

4

Elmar Abma

J

Wolvega;

WV de Driehoek

5

Senna Nijman

J

Heelsum;

RETO

6

Bjorn Koster

J

Roden;

W.V. Meteoor Assen-Roden

7

Euan Woodliffe

J

 

 

8

Mathieu Kockelmann

J

 

 

9

Jamie Whitcher

J

 

 

10

Julien Saremans

J

 

 

11

Bart Kortleve

J

Havelte;

WV Noord-Westhoek

12

Justus Willemsen

J

Apeldoorn;

AR en TV de Adelaar

13

Jasper Huitema

J

Roden;

Cannibal Team

14

Sille Hut

J

 

 

15

Mechelen, Van Mechelen Vlad

J

 

 

16

Ben Askey

J

 

 

17

Anne Kiers

J

Westerhaar-Vriezenveensewijk;

AWV de Zwaluwen

18

Rosan Dekker

M

Echten;

WRV de Peddelaars

19

Stijn Hezeman

J

Apeldoorn;

AR en TV de Adelaar

20

Pepijn Veenings

J

Assendelft;

ZWC D.T.S.

21

Mattie Dodd

J

 

 

22

Björn Hommes

J

Appelscha;

W.V. Meteoor Assen-Roden

23

Juul Nagengast

J

Beilen;

WRV de Peddelaars

24

Ella Coleman

M

 

 

25

Moyer, de Moyer Kenay

J

 

 

26

Anna Wadsworth

M

 

 

27

Jerney van der Heijden

M

Zevenhuizen;

Westland Wil Vooruit

28

Thijmen Paardekooper

J

Valthermond;

WSV Emmen

29

Marvin Peters

J

Wehl;

R en TV de Zwaluwen

30

Chris Offerein

J

Meppen;

WRV de Peddelaars

31

Natalie Blomer

M

 

 

32

Thomas-Casimir Niemi

J

 

 

33

Lotta Mansfield

M

 

 

34

Cameron Still

J

 

 

35

Caelan Miller

J

 

 

36

Marie-Louise Kerpa

M

 

 

37

Thomas Bardill

J

 

 

38

Chloë Postma

M

Hulsen;

AWV de Zwaluwen

39

Maarten Hamminga

J

Annen;

W.V. Meteoor Assen-Roden

40

Yuli van der Molen

M

Krommenie;

ZWC D.T.S.

41

Tom Stringer

J

 

 

42

Indy van Os

M

Angeren;

JvR de Batauwers

43

Xin van Warmerdam

M

Abbekerk;

Hoornse Ren en Toerclub

44

Rick Doornbos

J

Hijken;

WRV de Peddelaars

45

Rosanne van Rees

M

Groot-Ammers;

GRC Jan van Arckel

45

Rory Knowles

J

 

 

47

Charlotte McGreevy

M

 

 

48

Karlijn Koops

M

Elim;

WRV de Peddelaars

49

Benjamin Tuchner

J

 

 

50

Iris Offerein

M

Meppen;

WRV de Peddelaars

51

Kimberly Boven

M

Reutum;

AWV de Zwaluwen

52

Britt van der Hulst

M

Hazerswoude;

Westland Wil Vooruit

53

Nick Klijn

J

Leersum;

GRC Jan van Arckel

54

Samuel Nisbet

J

 

 

55

Callum Twelves

J

 

 

56

Sep Roord

J

Oldenzaal;

RTV Oldenzaalse WCL

57

Iona Moir

M

 

 

58

Elliot Moreve

J

 

 

59

Niels Tenniglo

J

Utrecht;

WTC Woerden

60

Niels Nooijen

J

Coevorden;

WSV Emmen

61

Ella Baker

M

 

 

62

Silke Blei

M

Hurwenen;

WTC Maas-Waal

63

Joseph Smith

J

 

 

64

Finlay Pearce

J

 

 

65

Halvar de Jager

J

Barendrecht;

DRC de Mol

66

Fenna Derksen

M

Haalderen;

WV de Valleirenners AXA

67

Benjamin Gill

J

 

 

68

Harry Clarke

J

 

 

69

Alexa Hawkins

M

 

 

70

Norah Minck

M

 

 

71

Sophia Zwaan

M

Bodegraven;

WV Avanti

72

Jordy Brouwer

J

Westerbork;

W.V. Meteoor Assen-Roden

73

Jack Emerson

J

 

 

74

Stanley Boyd

J

 

 

75

Katie Painter

M

 

 

76

Harry Owen

J

 

 

77

Sophie Painter

M

 

 

 

 

 

 

 

 

ÚITSLAG.PROLOOG.CAT.7

 

 

 

 

 

 

 

1

Thomas Lakeman

 

Venhuizen;

Hoornse Ren en Toerclub

2

Joost Brinkman

 

Noordlaren;

W.V. Meteoor Assen-Roden

3

Jelle Bouwe Hofstee

 

Dwingeloo;

WRV de Peddelaars

4

Joe Kiely

 

 

 

5

Bjarne Hemme

 

Erica;

WSV Emmen

6

Carl Bevort

 

 

 

7

Karsten Feldmann

 

 

 

8

Mike Bronswijk

 

Honselersdijk;

Westland Wil Vooruit

9

Mike Spenkelink

 

Nijverdal;

AWV de Zwaluwen

9

Benet Metz

 

 

 

11

Jack Brough

 

 

 

12

Joshua Giddings

 

 

 

13

Gustav Wang

 

 

 

14

Innes Harvey

 

 

 

15

Pim Funken

 

Assen;

WV de Driehoek

16

Jente Klaver

 

Kollumerzwaag;

WV Otto Ebbens

17

Kieran Riley

 

 

 

18

Mark Groeneveld

 

Enkhuizen;

K.W.C. Kampen

19

Joop van den Heuvel

 

Drunen;

Team Brabant 2000

20

Charles Dax

 

 

 

21

Leonardo van Driel

 

Monster;

Westland Wil Vooruit

22

Sietse Kool

 

Zevenhoven;

WV Avanti

23

Rindert Buiter

 

Leiden;

LRTV  Swift

24

Cal Gorvy

 

 

 

25

Biki Goedschalk

 

Den Haag;

Westland Wil Vooruit

26

Frederick Newman

 

 

 

27

Yannick van den Berg

 

Monster;

Westland Wil Vooruit

28

Thijs van Leeuwen

 

Alphen aan den Rijn;

WV Avanti

29

Lucas Averesch

 

Rijssen;

AWV de Zwaluwen

30

Job Boontjes

 

Gieten;

W.V. Meteoor Assen-Roden

31

Kevin Kuiper

 

Nieuwolda;

Stormvogels Veendam

32

Tibor Del Grosso

 

Eelde;

W.V. Meteoor Assen-Roden

33

Bevan Smith

 

 

 

34

Arjen Dillema

 

Doezum;

WV WoonExpo Kapenga

35

Eskil Huiting

 

Rolde;

W.V. Meteoor Assen-Roden

36

Alex Dale

 

 

 

37

Olivier de Weerd

 

Kampen;

K.W.C. Kampen

38

Luuk Groeneveld

 

Zevenhoven;

WV Avanti

39

Zalán Fábian

 

 

 

40

Benjamin Trojand

 

 

 

41

Sven Timmermans

 

Twello;

K.W.C. Kampen

42

Luke Prenelle

 

 

 

43

Ruben Kortleve

 

Havelte;

WV Noord-Westhoek

44

Aidan Lawrence

 

 

 

45

Billy Gilbey

 

 

 

46

Noah Boeker

 

 

 

47

Yarno Hoekstra

 

Assen;

W.V. Meteoor Assen-Roden

48

Joseph Blackmore

 

 

 

49

Cedric Stein

 

 

 

50

Matthew Baptista

 

 

 

51

Jason Bruintjies

 

 

 

52

van der Nat Leon

 

 

 

53

Elliot Tappin

 

 

 

54

Stanley Platts

 

 

 

55

Joshua Ballinger

 

 

 

56

Oscar Clark

 

 

 

57

Romans Schut

 

Assen;

W.V. Meteoor Assen-Roden

58

Aython Smith

 

 

 

59

Pit Northum

 

 

 

60

Archie Sloan

 

 

 

61

Matthew Black

 

 

 

62

Casper Vos

 

Heinkenszand;

ZRTC Theo Middelkamp

63

Thijs Havenaar

 

Berkel en Rodenrijs;

RWC Ahoy

64

Rhys Piper

 

Nuland;

Team Brabant 2000

65

Sam Marsh

 

 

 

66

Isaac Warrington

 

 

 

67

Julius de Groot

 

Zwolle;

WV de Driehoek

68

Fred Bedson