áááááááááááááá ááááááááááááááááRONDE VAN DE WILP

ááááááááá áááááááááááááááááááááááááááááá02 JULI 2017

 

UITSLAG.ELITE/BELOFTEN

 

 

 

1

Paul de Haan

Meedhuizen

2

Jasper Bovenhuis

Staphorst

3

Henk Bos

Drachten

4

Bram Verweij

Haren GN

5

Andries Weening

Kootstertille

6

Luuk van der Meer

Texel

7

Jeff Vermeulen

Hoogvliet- Rotterdam

8

Pim Cazemier

Den Horn

9

Patrick van der Duin

Nieuw-Roden

10

Johan Knol

Bakkeveen

11

Jorrit Bergsma

Oldeboarn

12

Bas Tietema

Zwolle

13

Peter Merx

Warfhuizen

14

Wessel Piersma

Groningen

15

Rutger van der Meer

Stiens

16

Ruben Hoekstra

Heerenveen

17

Sander Iwema

Hooghalen

18

Marc de Bruin

Groningen

19

Eit Visser

De Wilp GN

20

Allard Neijmeijer

Groningen

21

Tom Jansen

Steenbergen

22

Sven Tellegen

Hattem

23

Jeen de Jong

Britsum

24

Ronald Kruijer

Heerenveen

25

Luuk Loohuis

Haaksbergen

26

Sil Faber

Ureterp

27

Marijn Velt

Oude Pekela

28

Roelof de Jong

Borger

29

Maurits Buist

Drachten

30

Jan Dijkstra

Drachten

 

 

 

 

UITSLAG.AMATEURS/SPORTKLASSE

 

 

 

1

Arjen Bos

Bolsward

2

Albert Tuin

Staphorst

3

Bas Bosma

Meppel

4

Karsten Veen

Westerlee

5

Rob Wessels

Rotterdam

6

Jan Bloemert

 

7

Gerard Haasjes

Staphorst

8

Hans Groenhoff

Groningen

9

Arjan Elferink

Veenhuizen

10

Harko Kievit

Leek

11

Mitchel Steenhof

Ureterp

12

Cor Visser

Gytsjerk

13

Dennis Steverink

Assen

14

Steven Willemsen

Groningen

15

Egon Nanninga

Lelystad

16

Sybren Welling

Groningen

17

Arjan Douma

Buitenpost

18

Matthijs Dijkstra

Groningen

19

Sent Tissingh

Groningen

20

Erik Huisman

Groningen

21

Rein Schiphof

Sint Annaparochie

22

Johan Betten

Groningen

23

Barry Porsius

Lelystad

24

Chris van der Vegt

Assen

25

Jos Bouw

Bovensmilde

26

Mart Menger

Noordhorn

27

Tsjerk Rozema

Groningen

28

Berend Slagter

Peize

29

Martijn de Jonge

Barger-Compascuum

30

Jos Meinds

Stadskanaal

31

Richard Bultema

Winschoten

32

Mark Dillema

Doezum

33

Sybren Lanting

Bakkeveen

34

Douwe de Boer

Groningen

35

RenÚ Mink van der Werf

Nieuw Amsterdam

36

Pim Poortinga

Kampen

37

Gudo Hartog

Groningen

38

Mark Ten Cate

Groningen

39

Mats Mellema

Groningen

40

RenÚ Stolwijk

Oostwold

41

Gert de Veen

Zuidbroek

42

Robert Haaijema

Groningen

43

Roeland Kamp

 

44

Jorrit Douwes

Leeuwarden

45

Jan Hekman

Norg

46

Jan Terpstra

Drachten

47

Bonne Aans

Drachten

48

Arthur Helder

Ommen

49

Wout Marinus

Surhuisterveen

50

Mischa Groen

Assen

51

Marco Hagedoorn

EEN

52

Arjen Reinsma

Roden

53

Roy Harms

Paterswolde

54

Gerard Wijma

Surhuisterveen

 

 

 

 

UITSLAG.EINDKLASSEMENT.ELITE/BELOFTEN

 

 

 

1

Patrick van der Duin

Nieuw-Roden

2

Bas Tietema

Zwolle

3

Jeff Vermeulen

Hoogvliet- Rotterdam

4

Johan Knol

Bakkeveen

5

Paul de Haan

Meedhuizen

6

Wessel Piersma

Groningen

7

Pim Cazemier

Den Horn

8

Henk Bos

Drachten

9

Tom Jansen

Steenbergen

10

Allard Neijmeijer

Groningen

11

Bram Verweij

Haren GN

12

Martijn Dijkstra

De Knipe

13

Daan Besteman

Groningen

14

Toni Ballester Llobera

 

15

Jelle Wolsink

Hengelo (O)

16

Jasper Bovenhuis

Staphorst

17

Bj÷rn Bakker

Wijnjewoude

18

Frank Thomson

Groningen

19

Rutger van der Meer

Stiens

20

Ronald Kruijer

Heerenveen

21

Peter Merx

Warfhuizen

22

Sven Tellegen

Hattem

23

Rick Smit

't Harde

24

Andries Weening

Kootstertille

25

Sander Iwema

Hooghalen

26

Marijn Velt

Oude Pekela

27

Henk Jaap Moorlag

Onstwedde

28

Luuk van der Meer

Texel

29

Adrie Lindeman

Assen

30

Erik Groen

Apeldoorn

31

Roelof de Jong

Borger

32

Ruben Hoekstra

Heerenveen

33

Robert de Vries

Zwolle

34

Chiel Smit

Zuidwolde DR

35

Luuk Loohuis

Haaksbergen

36

Rick Goeree

Borger

37

Tim Weerkamp

Groningen

38

Marc de Bruin

Groningen

39

Wietse Kamp

Hengelo

40

Jeen de Jong

Britsum

41

Robbert Mekelenkamp

Oostwold

42

Guido van Gelder

Groningen

43

Erwin Rinsma

Stadskanaal

44

Jorrit Bergsma

Oldeboarn

45

Vladi Riha

Bremen

46

Dennis Boskers

Alteveer GN

47

Gabriel Algaba Saez

 

48

Daniel Santos Dorado

 

49

Jan Dijkstra

Drachten

50

Taeke Oppewal

Sneek

51

Jurgen Timmerman

Dronten

52

Jasper Plender

Almelo

53

Eit Visser

De Wilp GN

54

Pieter Verhoeven

Groningen

55

Chiel Breukelman

Gramsbergen

56

Sil Faber

Ureterp

57

Matas Fuentes

 

58

Jan Bos

Nieuwehorne

59

Marc de Maar

Glimmen

60

Tom Wijkel

Exloo

61

Niels Goeree

Borger

62

Andres Milian Camos

 

63

Maurits Buist

Drachten

64

Cor van Leeuwen

Borger

65

Frank Wierstra

Burgum

66

Lieuwe Westra

Tijnje

67

Menno Altena

Buitenpost

68

Jan Essers

Wolvega

69

Olaf Potze

Aduard

70

Stijn Oost

Emmer Compascuum

71

Jos Harms

Oude Pekela

72

Gina Luca Vierhouten

Hulshorst

73

Niels Beelen

Nunspeet

74

Gerben Mos

Havelte

75

Jasper Schouten

Dronten

76

Maarten Vierhout

Nunspeet

77

Stan Wijkel

Holtsloot

78

Gert Mulderij

Elim

79

Danilo Wattez

Elim

80

Erik v.d. Worp

Groningen

81

Joakim Zuidema

Dokkum

82

Mathijs Steenhuis

Sneek

83

Bruno Nakken

Assen

 

 

 

 

UITSLAG.EINDKLASSEMENT.AMATEURS/SPORTKLASSE

 

 

 

1

Harko Kievit

Leek

2

Steven Willemsen

Groningen

3

Arjan Elferink

Veenhuizen

4

Tsjerk Rozema

Groningen

5

Sybren Welling

Groningen

6

Cor Visser

Gytsjerk

7

Dennis Steverink

Assen

8

Chris van der Vegt

Assen

9

Karsten Veen

Westerlee

10

Binne-Pier de Haan

Oudega

11

Mart Menger

Noordhorn

12

Gerard Haasjes

Staphorst

13

Barry Porsius

Lelystad

14

Hans Groenhoff

Groningen

15

Arjan Douma

Buitenpost

16

Jan Terpstra

Drachten

17

Johan Betten

Groningen

18

Bas Bosma

Meppel

19

Arthur Helder

Ommen

20

Arjen Bos

Bolsward

21

Mark Dillema

Doezum

22

Berend Slagter

Peize

23

Robert Haaijema

Groningen

24

Albert Tuin

Staphorst

25

Mats Mellema

Groningen

26

Matthijs Dijkstra

Groningen

27

Mischa Groen

Assen

28

Jan Bloemert

 

29

Sent Tissingh

Groningen

30

Douwe de Boer

Groningen

31

Egon Nanninga

Lelystad

32

Rob Wessels

Rotterdam

33

Sybren Lanting

Bakkeveen

34

Martijn de Jonge

Barger-Compascuum

35

Kees Pameijer

Den Haag

36

Mark Ten Cate

Groningen

37

Wout Marinus

Surhuisterveen

38

Roy Harms

Paterswolde

39

Erik Huisman

Groningen

40

Marcel Weinans

Roden

41

RenÚ Mink van der Werf

Nieuw Amsterdam

42

Jorrit Douwes

Leeuwarden

43

Mitchel Steenhof

Ureterp

44

Jan Hekman

Norg

45

Pim Poortinga

Kampen

46

Gudo Hartog

Groningen

47

RenÚ Stolwijk

Oostwold

48

Gert de Veen

Zuidbroek

49

Gerard Wijma

Surhuisterveen

50

Arjen Dijkstra

Haren

51

Marco van Dijken

Appingedam

52

Rutger Bus

Roden

53

Rein Schiphof

Sint Annaparochie

54

Bonne Aans

Drachten

55

Arjen Reinsma

Roden

56

Richard Bultema

Winschoten

57

Hemmo Boven

Schildwolde

58

Jos Meinds

Stadskanaal

59

Marian Oancea

Hoogezand

60

Harold Piersma

Surhuisterveen

61

Jos Bouw

Bovensmilde

62

Martijn Bakker

Norg

63

Gerben Oldenkamp

Zandhuizen

64

Gaatze Postma

Munein

65

Roeland Kamp

 

66

Marco Hagedoorn

EEN

67

Peter Arends

Beerta

68

Goos Beukema

Sleen

69

Bauke Bouwstra

Workum

70

Daniel Elzinga

Opende

71

Christiaan Jansen

Hardenberg

72

Bouwe Kuin

Blesdijke

73

Bert Lip

Hardenberg

74

Paul Veldhuis

Ureterp

75

Jan Vos

Sleen

76

Jacob-Jan van der Wielen

Noordhorn

77

Max van der Vegt

Roden

78

Rob Bonting

Eelde

79

Jack Kuper

Dokkum

80

Rob Wielink

Peize

81

Arjan Prinsen

Heerenveen

82

Anko Smilda

Leek

83

Gerdin Boelens

Groningen

84

Mark Boelens

Groningen

85

Pauwel Datema

Groningen

86

Richard Doggen

Groningen

87

Douwe Doorduin

Groningen

88

Niek Geerts

Assen

89

Mark Gjaltema

Leeuwarden

90

Jeroen de Groot

Groningen

91

Jorrit van de Kant

Assen

92

Tako Klabbers

Gorredijk

93

Felix Kok

Groningen

94

Tim Koote

Groningen

95

Rik Sijm

Groningen

96

Tom Terpstra

Groningen

97

Elt Jan Tiggelaar

Appingedam

98

Timon van der Wal

Groningen

99

Henk Weerman

Wolvega

100

Sander Westerlaan

Groningen

101

Willem-Jan Kuik

Wolvega

102

Wichard Kwant

Groningen

103

Adne Koster

Roden